DIAGNOZA SIBO -JAKI WYBRAĆ TEST?

DIAGNOZA SIBO -JAKI WYBRAĆ TEST?

Kochani, temat SIBO wraca jak bumerang, właśnie dlatego że jest w dzisiejszych czasach niemałym problemem. Wielu pacjentów cierpi latami, zaleczając objawy, dolegliwości. Tymczasem mamy coraz lepszą diagnostykę, która pozwala dotrzeć do przyczyn problemów i wielu pacjentom udaje się naprawdę pomóc. Dlatego zachęcam Cię aby nie zwlekać , tylko jak najszybciej zająć się swoim zdrowiem.

      Dla przypomnienia, SIBO to zespół rozrostu bakterii w jelicie cienkim z ang. Syndrom Intestinal Bacterial Overgrowth. SIBO – to zespół objawów nie tylko ze strony układu pokarmowego. Wachlarz dolegliwości z nim związany jest naprawdę szeroki, włącznie z depresją. Pamiętajamy że IBS bardzo często towarzyszy SIBO, przyz czym IBS jest dziś najczęstszą przyczyną wizyt u gastrologa. Aby podjąć działania w celu powrotu zdrowia i odzyskania dawnego życia niezbędna jest prawidłowa diagnoza i prawidłowe leczenie, prowadzone przez specjalistów. Pamiętaj aby dobrze wybrać lekarza, które otoczy Cię holistyczną opieką, osobę który będzie prawdziwym specjalistą w temacie SIBO. Szerokie spojrzenie na cierpiącego przewlekle pacjenta jest kluczowe. Leczenie odbywa się na kilku plaszcyznach i etapowo. Dlatego tak ważne jest aby podejście do pacjenta było indywidualne a nie oparte tylko i wyłącznie na „wytycznych” leczenia SIBO.

      Nie ma jednej, cudownej pigułki na zażegnanie problemu. Kiedy chorujesz twój organizm ” woła” że już tak dalej nie da rady. Jest to sygnał dla Ciebie że czas wdrożyć zmiany.

Wróćmy więc do temtu diagnozy. Już dziś wiemy że najmniej inwazyjnym, bezbolesnym badaniem rekomendowanym przez lekarzy jest test wodorowy bądź wodorowo- metanowy test oddechowy. Który z nich więc wybrać?

      W pewnych sytuacjach wystarczy zrobić test wodorowy – dotyczy to głównie pacjentów którzy mają problemy z biegunkami, natomiast zaparcia nie występują. Test ten bada stężenie wodoru w wydychanym powietrzu.

Test wodorowo-metanowy bada stężenie wodoru oraz metanu w wydychanym powietrzu pokazując szerszy obraz tego co się w naszych jelitach dzieje.

Dlaczego warto pokusić się o zrobienie testu wodorowo-metanowego?

1. SIBO mogą powodować bakterie wydzielające wodór oraz archeony, które wydzielają metan. W przypadku SIBO w którym mamy do czynienia z nadmiarem wodoru oraz metanu leczenie wygląda nieco inaczej niż SIBO tylko wodorowego.


2. Czasami może zdarzyć się że w jelicie namnożą się tylko archeony – które odpowiedzialne są za wydzielanie metanu. Jeżeli zrobisz tylko test wodorowy, wynik będzie zafałszowany.

Jak wygląda test wodorowo-metanowy w kierunku SIBO?

Jak już wspomniałam badanie nie jest inwazyjne i jest całkowicie bezbolesne. Jedyne w co się musisz uzbroić to cierpliwość, ponieważ badanie trwa 3 h.

1. Do badania trzeba odpowiednio się przygotować. Pamiętaj że przychodnia która przeprowadza tego typu badanie powinna podać Ci dokładnie instrukcje jak się przygotować do badania oraz przeciwskazania do jego wykonania. Przygotowania należy rozpocząć nawet 2 tygodnie przed badaniem. Pamiętaj że wiarygodny wynik badania zależy tak naprawdę od Ciebie oraz Twojej sumienności i jak się do niego przygotujesz.


2. Na badanie przychodzimy na czczo czyli 12 h po ostatnim spożytym posiłku- wtedy następuje pierwszy pomiar wodoru i metanu w wydychanym powietrzu. Pomiaru dokonuje się za pomocą specjalnego urządzenia


3. Następnie wypija się roztwór laktulozy i dokonuje się pomiaru w/w gazów. Każdy kolejny pomiar nastepuje co 20 min. Badanie trwa 3 h. Laktuloza w tym czasie przechodzi przez cały przewód pokarmowy, dzięki czemu wykryjemy SIBO nawet jeżeli mamy do czynienia z przerostem bakteryjnym w końcowym odcinku jelita cienkiego.


4. Oczekujesz na wynik


Leczenie SIBO odbywa się etapami i na kilku płaszczyznach. Pamiętaj że osoby które podejmą się leczenia SIBO muszą mieć dostateczną wiedzę i doświadczenie. Tylko prawidłowe leczenie przyniesie zadawalające rezultaty.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania kieruj je proszę na moją skrzynkę.
Ściskam najmocniej! Zadbaj o siebie i Zakochaj się w zdrowiu 🙂

 

PIŚMIENNICTWO:
1. Dąbrowska A. SIBO – Small Intestinal Bacterial Overgrowth – Diagnoza i leczenie, https://www.naczyniapolaczone.pl/sibo-small-intestinal-bacterial-overgrowth-cz-ii-diagnoza-i-leczenie/ 22.11.2020.
2. Pazgrat-Patan M. SIBO – objawy, diagnostyka. Kiedy bakterie szaleją w jelicie cienkim…,
https://www.dietaeliminacyjna.pl/sibo-objawy-diagnostyka-bakterie-szaleja-jelicie-cienkim/, 22.11.2020.

 Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *