SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Dzis słów kilka o suplementacji – czym jest i dlaczego jest tak ważna w czasach w których przyszło nam żyć.

      Zdrowie to najcenniejszy skarb o który musimy dbać każdego dnia, jeżeli chcemy cieszyć się dobrym samopoczuciem do późnej starości. Jak już wspomniałam w jednym z wcześniejszych wpisów prawidłowe żywienie jest kluczem do zrowia: https://comebacktolife.pl/2020/07/05/niedozywienie-jakosciowe/ Niestety, żyjemy czasach w których żywność jest tak wysoce przetworzona, że nie dostardcza nam wszystkich potrzebnych witamin i minerałów. Zamiast odżywiać staje się przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych w tym depresji, z którą boryka się nawet 1.5 mln ludzi w Polsce a 350 mln na świecie – chodź może ich być znacznie wicej ze względu na częsty brak właściwej diagnozy, lub braku jakiejkolwiek konsultacji osoby cierpiącej. Lekarze biją na alarm, statystyki wciąż szybują do góry. Gastroenterolodzy, dietetycy jak również psychoterapeuci mają coraz więcej pracy. 

      Zgodnie z definicją suplement diety to: „środek spożywczy, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety, będący skoncentrowanym źródłem witamin lub składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny fizjologiczny […] wprowadzany do obrotu w formie umożliwiającej dawkowanie, w postaci: kapsułek, tabletek, drażetek, saszetek z proszkiem, ampułek z płynem, butelek z kroplomierzem i w innych podobnych postaciach płynów i proszków przeznaczonych do spożywania w małych, odmierzonych ilościach jednostkowych, z wyłączeniem produktów posiadających właściwości produktu leczniczego w rozumieniu przepisów prawa farmaceutycznego”.

Tak więc suplement diety nie jest lekiem. Zadaniem suplementów jest uzupełnienie niedoborów w organizmie, spowodowanych bardzo często niewłaściwym odżywianiem oraz problemem związanym z wchłanianiem witamin i składników mineralnych. W momencie, kiedy już zaczynamy chorować ma za zadanie wspierać proces powrotu do zdrowia.

      Półki apteczne uginają się od suplementów – jak więc zdecydować który z nich wybrać?

Do tematu suplemetacji należy podejść w sposób rozsądny i świadomy, tymbardziej że rynek suplementów nie jest dostatecznie kontrolowany. Źle wybrane lub niedobrane suplementy zamiast wspierać nasze zdrowie czasem mogą również zaszkodzić.

Wybierając suplenet warto kierować się:
– rekomendacją lekarza, farmaceuty, dietetyka klinicznego;
– rekomendacją osób zaufanych;
– prestiżem marki oraz składem suplementu;

Należy pamiętać że w momencie kiedy chorujemy i pozostajemy pod opieką lekarza, dietetyka klinicznego – suplemetacja powinna być skorojona na miarę Twoich indywidulanych potrzeb. Supelemnt który będzie genialny dla jednej osoby, dla drugiej może okazać się szkodliwy, zwłaszcza jeżeli osoba chora boryka się z SIBO lub IBS, któremu bardzo często towarzyszy SIBO a w suplemencie znajdują się składniki które mogą powodować ferementację już w jelicie cienkim nasilając objawy SIBO u takiego pacjenta.

PIŚMIENNICTWO:

  1. Dronka – Skrzypczak J., Suplementacja w chorobach autoimmunologicznych, w: Dieta w chorobach autoimmunologicznych, M. Gałęcka (red.), Warszawa:PZWL Wydawnictwo Lekarskie 2017, s.170-173.
  2. Stępień K. A., Niewiarowski J., Harasimiuk A., Powszechność suplementów diety a zagrożenia związane z ich stosowaniem, Biuletyn Wydziału Farmaceutycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, 2019, 9, s. 51. http://biuletynfarmacji.wum.edu.pl/00artykuly_pdf/1909Stepien.pdf 25.10.2020
  3. Depresja a mikrobiota jelit co wiemy na jej temat?
    https://konferencjamikrobiota.pl/depresja-a-mikrobiota-jelit-co-wiemy-na-ten-temat/ 25.10.2020.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *