MŁODY JĘCZMIEŃ – REMEDIUM NA DOLEGLIWOŚCI JELIT?

MŁODY JĘCZMIEŃ – REMEDIUM NA DOLEGLIWOŚCI JELIT?

MŁODY JĘCZMIEŃ- REMEDIUM NA DOLEGLIWOŚCI JELIT?
DZISIAJ WPIS O JEDNYM Z MOICH ULUBIONYCH SUPERFOODS JAKIM JEST MŁODY JĘCZMIEŃ

      Młody jęczmień jest rośliną o niezwykłych wartościach odżywczych uznaną za żywność funkcjonlaną, czyli taką która spełnia dodatkowe funkcje poza tą podstawową jaką jest odżywianie organizmu; zawiera dodatkowe substancje, mające na celu wzmocnienie jej właściwości zdrowotnych. Definicja żywności funkcjonalnej ustalona przez organizację Functional Food Science in Europe brzmi: „Żywność może być uznawana za funkcjonalną, jeżeli udowodniono jej korzystny wpływ na jedną lub kilka funkcji organizmu ponad efekt odżywczy, a jej działanie prozdrowotne powinno być udokumentowane badaniami naukowymi.

Badania naukowe potwierdziły że największą zawartość witamy C, polifenoli, związków fenolowych, aminokwasów, i sacharydów ma sadzonka jęczmienia rosnąca do 200 godzin od wykiełkowania sięgająca 20-30 cm. Najbogatszym źródłem substancji bioaktywnych jest świeżo wyciśnięty sok z młdego jęczmienia. Kolejną postacią dostępną nieco szerzej jest proszek powstały poprzez odparowanie soku. Na rynku młody jęczmień jest również spotykany w postaci kapsułek oraz tabletek.

Młody jęczmień posiada właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Młody jęczmień jest również bogaty w nierozpuszczalny błonnik pokarmowy, który jest tak ważny w pracy naszych jelit. Na prawidłowe funkcjonowanie naszego układu pokarmowego wpływają również enzymy w nim zawarte m.in SOD, a dzięki dużej zawartości chlorofilu jego spożycie jest wskazane w przypadku niestrawności, zaparć czy bólów żołądka. Młody jęczmień wspiera także rozwój naszej korzystnej mikroflory.

Aby nasz organizm funkcjonował prawidłowo musi być zachowana równowaga kwasowo-zasadowa. Zbyt zakwaszony organizm staje się doskonałym miejscem do rozwoju wielu chorób. Młody jęczmień posiada właściwości alkalizujące dzięki czemu przywraca prawidłową gospodarkę kwasowo-zasadową. Dodatkowo odtruwa organizm – neutralizuje toksyny, usuwa metale ciężkie, co jest niezwykle ważne w procesie detoksykacji zwłaszcza w kontekście zdrowia jelt. Młody jęczmień dzięki swoim właściwościom odżywczym wzmacnia organizm, a to jest najważniejsze w procesie powrotu do zdrowiu wszystkich osób które cierpią na przykład z powodu jelita drażliwego.

Dodatkowo młody jęczmień posiada właściwości przeciwnowotworowe, przeciwmiażdżycowe oraz anydepresyjne.

      Młody jęczmień jest prawdziwą bombą witaminową. Zawiera bardzo duże ilości witaminy C i E, pokłady witamin B1, B2, B3, B4, B6, B7, które korzystnie wpływają na nasz układ nerwowy, zmniejszają napięcie. Młody jęczmień zawiera również kwas foliowy tak ważny dla kobiet planujących zajść w ciążę. Młody jęczmień to także źródło beta karotenu, który wzmacnia odporność. Posiada również dużo wapnia, magnezu, potasu łagodzącego skurcze mięśni, żelazo przeciwdziałające anemii, cynk i mangan ważny dla naszych włosów i paznokci a także selen, jod. Posiada również właściwości antyoksydacyjne, które spowalniają procesy starzenia. Widać to przede wszystkim w poprawie wyglądu skóry.

Osobiście codziennie serwuję sobie tę zieloną dawkę zdrowia. Pamiętajmy, że tylko najlepszej jakości produkt spełnia swoją rolę! A więc na zdrowie:).

PIŚMIENNICTWO:
1. A. Błaszczak, W. Grześkiewicz, Żywność funkcjonalna- szansa czy zagrożenie dla zdrowia?, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2014, Tom 20, Nr 2, 214-215.
2. M.Pasik, Biologiczna bomba witaminowa, czyli młody jęczmień wywołany do tablicy,
https://www.nowafarmacja.pl/blog/mlody-jeczmien 19.09.2019
3. K. Kawka, M.K.Lemieszek, Prozdrowotne właściwości młodego jęczmienia, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2017, Tom 23, Nr 1, 7-10
4. S.Korczyńska, Zielone światło dla młodego jęczmienia, https://biotechnologia.pl/informacje/zielone-swiatlo-dla-mlodego-jeczmienia,15763 20.09.2019Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *